We współczesnych pojazdach wzrost elektroniki sterującej pracą silnika, czy wszelkich innych układów jest coraz większy, co powoduje wzrost prawdopodobieństwa awarii. Dlatego odpowiednia diagnoza odgrywa zasadniczą rolę w naprawię samochodu. Ile razy zdarzało się Wam, że drobna usterka przeradzała się w nieoczekiwany wydatek, jakim była wymiana paru rzeczy na raz, rzekomo zepsutych? Nie ma się co dziwić, ponieważ przy obecnym poziomie technologicznym, jakakolwiek próba diagnozy, bez porządnego komputera diagnostycznego, schematów elektrycznych, zaawansowanej wiedzy wyniesionej ze szkoleń, doświadczenia zdobywanego latami w dość zamkniętej dziedzinie, czy coraz częściej używanego oscyloskopu, jest niemożliwa.
Сzym zajmuje się elektryk
Często klienci zastanawiają się, czy jeśli samochód stracił moc podczas jazdy, albo nie odpala, to czy jest to usterka elektryczna czy mechaniczna. Otóż elektryka to nie tylko "kabelki", "jakiś nie-kontakt", czy "jakieś zwarcie". Obecnie prawie każdy podzespołów silnika, czy to zawór EGR, różnego rodzaju nastawniki, czy nawet układ zmiennej geometrii rozrządu są sterowane elektrycznie bądź podciśnieniowo (a wartością podciśnienia steruje elektrozawór, poprzez zmienne wypełnienie sygnału). Przed wymianą warto je sprawdzić wraz z innymi podzespołami mający wpływ za zachowanie tego, którego komputer zgłasza w błędach. (patrz diagnostyka komputerowa). A najlepszym laboratorium do sprawdzania podzespołów jest samochód. To sterowniki generują wszystkie sygnały, jakie potrzebne są do odpowiedniego zachowania danego podzespołu. Przed wymianą trzeba wszystko odpowiednio pobadać, aby stwierdzić, że dana część jest do wymiany.
Dlatego nie można mięć pretensji do zwykłego mechanika, działającego na własną rękę, że przy próbie naprawy, wymienia na "chybił-trafił" części elektroniczne.
Reasumując, czym zajmuje się elektryk? Wszystkim, z wyjątkiem obsługi eksploatacyjnej pojazdu (wymiany olejów, hamulców, rozrządu itp.) oraz typowo mechanicznymi usterkami w silniku, (uszkodzona głowica, gniazda zaworowe itp) które też warto wcześniej zdiagnozować.